Tietoa yrityksestä.

San Francisco tarjoaa yhdistettyjä markkinointi- ja viestintäpalveluita kasvuyrityksille.

Meidän tarinamme.

Startup-markkinointia ja PR:ää pk-yrityksille sekä kehitysyksiköille.

San Francisco Oy perustettiin vuonna 2009 sosiaalisen median toimistoksi. Autoimme kymmeniä suomalaisia kuluttajabrändejä pääsemään alkuun Facebookissa. Pian tämän jälkeen yrityksestä tuli Suomen ensimmäinen markkinointitoimisto, joka keskittyi yksinomaan startup-yrityksiin – tiimi alkoi kasvaa 2013. Seuraavan ison askeleen otimme vuonna 2016, jolloin laajensimme tarjontaamme kaikille kansainvälistyville pk-yrityksille, ja saimme ensimmäisen suuren yrityksen kehitysyksikön asiakkaaksemme.

Löydät yrityksen rekisteri- sekä julkaistut tilinpäätöstiedot Fonecta Finderista.

Perustaja ja kasvuyritysten markkinoija: Juhani Polkko.

Juhani perusti ensimmäisen toiminimensä 18-vuotiaana. Työskenneltyään yhteensä seitsemän vuotta kuluttajaelektroniikan ja pelien maahantuonnissa ja jakelussa Juhani muutti Kalifornian Piilaaksoon, jossa hän auttoi ensimmäistä aaltoa suomalaisia mobiilipeli- ja -sisältöyrityksiä Yhdysvaltojen markkinoille. Hän perusti ensimmäisen startuppinsa San Franciscossa, joka kuitenkin epäonnistui.

Suomeen palattuaan Juhani auttoi monien startup-yritysten perustamisessa ja sai kokemusta myös suuryhtiöstä vastatessaan Nokian mobiilimainosverkon liiketoiminnasta Pohjoismaissa. Vuosina 2009-2012 hän toimi San Franciscon kautta ulkoistettuna markkinointijohtajana ruotsalaisessa Freespee-yrityksessä, josta tuli toimiston ensimmäinen menestynyt startup.

Toimistonsa ja sen asiakkaiden kasvattamisen lisäksi Juhani toimii neuvonantajana ja omistajana useissa startup-yrityksissä, on bisnesenkeliverkosto FiBANin jäsen sekä mentori Founder Institutessa ja Vertical-yrityskiihdyttämössä.

Tehdään tuloksia yhdessä.

San Franciscon tiimi koostuu Helsingissä olevasta ydintiimistä ja kansainvälisestä ammattilaisten verkostosta.

Juhani Polkko
Founder & CMO
juhani@sanfrancisco.fi

Ali Kisaoglu
Digital Marketing Manager
ali@sanfrancisco.fi

Olli-Joonas Juuso
Marketing & Comms Manager
olli@sanfrancisco.fi

Oona Colliander
Creative Director
oona@sanfrancisco.fi

Jukka Harjunen
Client Director
jukka@sanfrancisco.fi

Semyon Leshchenia
Marketing Coordinator
semyon@sanfrancisco.fi

Jonathan Moore
Growth Hacker
jon@sanfrancisco.fi

John Cozzi
Digital Storyteller
john@sanfrancisco.fi

Jonna Manninen
Communications Specialist
jonna@sanfrancisco.fi

Sinä?
Etsimme aina uusia lahjakkuuksia.
Katso vapaat työpaikkamme täältä.

Kumppanit.

Työpaikat.

Haluaisitko liittyä tiimiimme?
Katso vapaat työpaikkamme täältä.

Before you leave...

Before you head outta here, why not subscribe to our email list?

You have Successfully Subscribed!